Dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

 

.: INFORMATOR :.
 

O Rowach
Ważne adresy
Plan miasta
Kamera - on line


Atrakcje Turystyczne
Imprezy
Restauracje, Bary, Smażalnie


Bankomaty
Kościoły

Dębina, Poddąbie Objazda, Smołdzino
Smołdziński Las


>Reklama w portalu<


.: POLECAMY :.



Ośrodek Wypoczynkowy "MAGRA Holiday Club"
Dębina koło Rowów
76-211 Objazda
tel. kom. +48
509-822-337
tel. kom. +48 512-366-458
tel. kom. +48 502-377-513
magra@magraclub.pl
www.magraclub.pl


 

 

|   NOCLEGI   |   PLAN MIASTA   |   INFORMATOR   |   GALERIE   |   KONTAKT   |    



 
Kilka słów o miejscowościach:
     Dębina, Poddąbie, Objazda, Smołdzino,
     Smołdziński Las...

 



DĘBINA
- niewielka wieś letniskowa, położona na wzniesieniu, 4 km na południe od Rowów, na zachód od Jeziora Gardno. Tereny ją otaczające porośnięte są lasami mieszanymi z dużą ilością dębów - stąd też nazwa wsi, która w dosłownym tłumaczeniu z niemieckiego brzmi: Piękny Las. Od morza dzieli wieś zaledwie 800m. Miejsce to stanowi doskonałą bazę wypadową do Słowińskiego Parku Narodowego, w którym można podziwiać jedyne w swoim rodzaju ruchome wydmy oraz bogatą faunę i florę. We wsi, przy wjeździe do dawnego dworu, ustawione są dwa koła młyńskie o prawie dwumetrowej średnicy


     
 


WAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z DĘBINĄ
 
 


1493 rok - jedna z siedzib rycerskiego rodu Bandemer.

1523 rok -"Simon bandemer to Schonewolde myt synem Broder Bartes" musieli wraz
                 z trzema końmi stawać w drużynie księcia.

XVIII wiek - nazwę zaczęto pisać jako Schönenwalde.

1717 rok - właścicielami wsi zostali Asmus von Bandemer i Peter Christoph von Somnitz.

1784 rok - rezydował tu Gneomar Bandemer, a wieś liczyła wówczas 17 zagród.

1865 rok - właścicielem dóbr został Hans Piper.

Początek XX wieku - wieś rozwija się jako kąpielisko morskie.

 



PODDĄBIE
- dawna wieś rybacka, obecnie jeden z najbardziej urokliwych nadmorskich kurortów na polskim wybrzeżu. Miejscowość ta położona w połowie odległości pomiędzy Ustką a Rowami - w sosnowo-dębowym lesie na olbrzymim klifie, który powstał w 1914 r. (podczas największego w dziejach regionu sztormu). Właśnie po tej katastrofie mieszkańcy strome wybrzeże obsadzili bukowym lasem, a swoje domostwa budowali w głębi lądu. Powstały prawie sto lat temu klif, który miejscami ma ponad 30 m. wysokości, jest dziś obok ruchomych wydm jedną z największych trakcji przyrodniczych wybrzeża środkowego. Przy odrobinie szczęścia, na pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży w Poddąbiu, można spotkać fokę szarą. W 2002 r. w Poddąbiu wybudowano pierwszy brukowany i oświetlony deptak nazwany Promenadą Słońca. Powstało również wiele lokali usługowych i handlowych, nowe sklepy i restauracje. Jedną z wielu atrakcji Poddąbia jest grobowiec megalityczny i pozostałości kamiennych kręgów sprzed 5 i 3 tysięcy lat, które znajdują się w lesie w pobliżu ulicy Wczasowej.


     
 


WAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z PODDĄBIEM
 
 

 

Wieś rozbudowała się głównie w II połowie XX wieku na znaczne kąpielisko morskie.

1914 rok - podczas największego w dziejach regionu sztormu powstał olbrzymi klif,
który miejscami ma ponad 30 m.

2002 rok - budowa pierwszego brukowanego i oświetlonego deptaka nazwanego Promenadą Słońca. Wzdłuż deptaka powstał także kompleks lokali usługowych
i handlowych, sklepy i restauracje.



SMOŁDZINO
- Gmina usytuowana na Nizinie Gardeńsko - Łebskiej z najwyższym wzniesieniem górą Rowokół /115 m n.p.m/. Znajduje się w północnej części regionu słupskiego w strefie nadmorskiej. O turystycznej atrakcyjności gminy stanowi położenie na jej obszarze Słowińskiego Parku Narodowego oraz czterech jezior: Gardno, Łebsko, Dołgie Wielkie oraz Dołgie Małe. Warto zobaczyć: Kościół parafialny w Smołdzinie z 1632 r. ufundowany przez księżną Annę de Croy pod wezwaniem Trójcy Świętej; Kościół parafialny w Gardnie Wielkiej z 1282 r. przebudowany w 1842 r. pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny; Latarnię Morską w Czołpinie z 1875 r.; Dworek z XIX wieku w Smołdzinie; Zabytkowy dwór z połowy XIX wieku w Smołdzinie otoczony kilkuhektarowym parkiem; Zabytkowy cmentarz w Klukach założony w XVII wieku; Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Przez teren gminy przebiegają szlaki piesze i rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Corocznie organizowany jest Ogólnopolski Zlot Szlakami Słowińskiego Parku Narodowego.

SMOŁDZIŃSKI LAS - położony jest na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko w odległości około 3 km od morza i plaży o nieskazitelnie czystym piasku. Najbliższa okolica charakteryzuje się przepięknym krajobrazem polodowcowym, wypełnionym wzgórzami morenowymi, torfowiskami i pasem największych w Europie wydm wędrujących. Specyficzny mikroklimat jest wynikiem występowania dużych obszarów nadmorskich lasów iglastych i brakiem jakichkolwiek form przemysłu. Rejon Smołdzińskiego Lasu został zaliczony przez UNESCO do Światowego Rezerwatu Biosfery.
 

        
 


WAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z SMOŁDZINEM
 
 



Pierwsze wzmianki o Smołdzinie pochodzą z XIII w. Nazwa wsi powstała prawdopodobnie od rośliny zwanej smółd lub od smoły i brzmiała Smolno została zapisana w 1281 roku

W latach 1329-1341 wieś należała do zakonu krzyżackiego.


W 1622 roku  ziemia smołdzińska powróciła do rodów Gryfitów.

 



OBJAZDA
- duża wieś sołecka obejmująca miejscowość Bałamątek, ulicówka położona na Wybrzeżu Słowińskim w odległości 6 km na południe od Rowów, zamieszkana przez 890 mieszkańców. Jest to nazwa kulturowa od - objazda, czyli oznacza miejsce, które należy objechać, okrążyć. We wsi dawniej stały 2 wiatraki. Warto zobaczyć  XVII-wieczny, drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, ryglowo-murowany (z 1606 roku) o charakterystycznym dachu, oraz znajdujący się z tyłu za kościołem grób rodzinny Kutscher, pochodzącej z Objazdy. Na miejscu działa kawiarnia i drink-bar. Na tyłach kościoła, w rozległym parku, znajduje się XIX-wieczny dwór murowany z 1895-1897 roku, wzniesiony w stylu renesansowym na rzucie nieregularnej podkowy. (Obecnie dwór jest własnością prywatną)
 

     
 


WAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z OBJAZDĄ
 
 


Stąd wywodzą się rody: Zarnow, Natzmer i Bandemer.

1281 rok - pierwsza wzmianka w dokumencie wymieniająca tą starą osadę słowiańską, wystawionym przez księcia Mszczuja II dla klasztoru w Białobuku. Określana jest tam jako „villa Obesda”.

1523 rok - wzmiankowany jest „Bartholomeus Czarnow tho Wobest”.

1717 rok - jako właściciel wymieniany jest von Natzmer.

1780 rok - dobra przejął Jakob Georg von Bandemer.

1784 rok - we wsi był folwark, nauczyciel, młyn wodny i łącznie 25 dymów. W tym czasie we wsi mówiono już wyłącznie po niemiecku. Posiadłość z początkiem XIX wieku zmieniała właścicieli, aby ostatecznie w 1838 roku przejść w ręce rodziny Kutscherów, którzy gospodarowali tu do końca. Ostatnią panią majątku była Kate Kutscher, z domu von Ehlert.

1939 rok - we Objeździe były 84 gospodarstwa. Wieś stanowiła prawdziwe centrum gospodarcze dla okolicy.


Zdjęcia "Rowy-Ustka-Łeba w migawce" zrobione i udostępnione przez Panią Anetę Filipiak


 


 

 

MORENA - PORTALE INTERNETOWE 2007  |  projekt: 3D-MEDIA