Dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

 

 

 

|   NOCLEGI   |   PLAN MIASTA   |   INFORMATOR   |   GALERIE   |   KONTAKT   |    



Kilka słów o Rowach...





Miejscowość Rowy położona jest wśród lasów sosnowych, w bezpośrednim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, na lewym brzegu rzeki Łupawy, która przepływając przez Gardno, znajduje tu ujście do morza, stanowiąc jednocześnie wejście do portu Rowy  (54°40' N 17°03' E) . Tworzy to niepowtarzalny mikroklimat i doskonałe warunki do wypoczynku i turystyki. Rowy mogą poszczycić się przepięknymi szerokimi, piaszczystymi plażami oddzielonymi od letniska pasmem wydm porośniętych kosodrzewiną oraz malowniczym portem zapełniony kolorowymi kutrami. Klifowe wybrzeża podziwiać można na zachód od miejscowości, a ruchome wydmy na wschodzie – w Słowińskim Parku Narodowym. Stali mieszkańcy to niespełna 400 osób zajmujących się głównie rybactwem i turystyką. W Rowach warto zobaczyć neoromański kościół z I połowy XIX w., zbudowany z bloków granitowych, z dzwonnicą. Podczas spacerów ulicami Rowów można też zwrócić uwagę na pochodzące z XIX w. domy szachulcowe. W Rowach odbywają się zawody wędkarskie, a  latem gromadzą się tu zwolennicy naturyzmu.

 

WAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z ROWAMI







1282 rok -  pierwsza wzmianka o Rowach, jako przystani rybackiej - dokument z nazwą wsi, jako Rou, w którym książę Mściwój II odnowił nadania posiadłości dla kościoła św. Stanisława w Gardnie.

XIII wiek - wieś była morską przystanią dla grodu Gardna Wielka.

1390 rok - podobno do portu w Rowach zawinął okręt z późniejszym królem Anglii Henrykiem IV, który odbywał rejs do Gdańska.

Wieś ponownie pojawia się w
XV-wiecznych zapiskach dokumentujących historię rodów pomorskich von Zitzewitz, von Stojentin, von Kleist.

1602 rok - szersza informacja o wsi, dotycząca reskryptu normującego obowiązki pastora.

1784 rok - mieszkało tu 26 rodzin, które utrzymywały się z rybołówstwa.

1779 rok - w miejscowym kościele zostało wygłoszone ostatnie kazanie w języku kaszubskim.

XX wiek - powstały tu ośrodki wczasowe i kolonijne, pensjonaty oraz domki rekreacyjne, które stanowią przede wszystkim obecną zabudowę wsi.

2003 rok - podczas pogłębiania portu znaleziono na dnie kanału portowego kilkunastometrową łódź pochodzącą z XIII wieku.

 

    
 


 

 

MORENA - PORTALE INTERNETOWE 2007  |  projekt: 3D-MEDIA