Dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

 

 

 

|   NOCLEGI   |   PLAN MIASTA   |   INFORMATOR   |   GALERIE   |   KONTAKT   |    Atrakcje Turystyczne
 
 


SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY


Położony jest na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą, a Rowami na Nizinie Gardneńsko - Łebskiej, w województwie pomorskim. Północną granicę parku stanowi na długości 32,5 km brzeg Bałtyku. Prace nad utworzeniem parku podjęto w 1946 r. na konferencji w Łebie, której uczestnikami byli naukowcy z Poznania i Gdańska. Utworzony został w 1967 roku na obszarze 18069 ha. Aktualna powierzchnia w zarządzie wynosi 18618 ha z czego 10213 ha - to wody oraz 4599 ha - to lasy. Ochronie ścisłej podlega 5619 ha, w tym 2529 ha lasów.
 

KOŚCIÓŁ W STYLU NEOROMAŃSKIM


Dzisiejsza świątynia, w stylu neoromańskim, wybudowana została w połowie XIX wieku (1844 - 1849), a jej  charakterystyczny wygląd zawdzięcza ciosanym głazom pochodzącym z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno. Obok kościoła stoi charakterystyczna, drewniana dzwonnica. Historię budowy tego kościoła kryje w sobie wiele legend i podań. Wszystkie jednak legendy mają wspólnego bohatera. Jest nim diabeł. Osią tych podań jest kamienna wyspa na Jeziorze Gardno, z której wykorzystano kamienie do budowy kościoła. Jedna z legend mówi, że pastor z Gardny Wielkiej, który miał odprawić w Rowach poranne nabożeństwo, zawarł pakt z diabłem. Diabeł w ciągu jednej nocy miał wybudować groble przez jezioro, aby pastor miał krótszą drogę do Rowów. Jednak pastor przeląkł się swojego zobowiązania, powiedział o tym żonie, a ta oszukała diabła budząc koguta, który, piejąc, zmylił diabła niewczesnym świtem. Diabeł porzucił pracę -stąd kamienna wyspa - i uciekł sądząc, że przegrał duszę pastora. Inna legenda dotycząca kamiennej wyspy mówi, że powstała ona jako niedokończony kościół. Pewien człowiek zapisał duszę diabłu, jeśli ten, przez noc, do pierwszego piania koguta wybuduje kościół na środku jeziora. Diabeł zapędził do pracy wszystkich swoich pomocników i wygrałby zakład, gdyby nie udawane pianie koguta. Diabeł zburzył gotową prawie budowlę, kamienie porzucił na brzegu jeziora i uciekł. Jak wspomniano, kamieni tych użyto do budowy kościoła w Rowach i "dlatego jeden kamień nad wejściem do kościoła krwawi się".
 

PLAŻA NATURYSTÓW W ROWACH


Aby dojść na plażę, trzeba kierować się drogą na wschód, która prowadzi na jedyną po tej stronie Łupawy plażę tekstylną, a stamtąd już tylko ok. 15 minut spaceru brzegiem morza w kierunku wschodnim. Część drogi można pokonać przez las, skręcając ze szlaku zielono-czerwonego czarnym w stronę morza. Po wyjściu na plażę, granica nagiej plaży jest już widoczna. Taka droga niestety kosztuje, bo płaci się za wejście na teren Parku. W porównaniu do lokalizacji z 1990 roku, plaża N przybliżyła się prawie dwukrotnie: od czarnego szlaku szło się jeszcze, co
najmniej 20 minut. Granica plaży była w roku 1996 zaznaczona widocznymi z daleka niebieskimi "flagami" z folii plastikowej, zawieszonymi na wysokich kijach. Czasem na piasku, tuż przy morzu pojawiała się też mała tablica z odręcznym napisem "NAGA PLAŻA".
 

KLUKI - MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ


Muzeum Wsi Słowińskiej jako muzealna zagroda istnieje już od 1963 r. Kluki były wsią, w której najdłużej zachowały się relikty kultury materialnej rodzimej ludności. Teren muzeum to około 10 ha ziemi, na której posadowionych jest 20 obiektów, w tym 7 chałup, 7 obórek, 2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki. Wszystkie budynki posiadają konstrukcję szachulcową, dachy są kryte trzciną. Najstarszym zrekonstruowanym obiektem na terenie muzeum jest pochodząca z końca XVIII w. chałupa Charlotty Klick z Kluk Smołdzińskich. Jest to budynek szachulcowy z dachem dwuspadowym i naczółkiem od strony południowej. We wnętrzu zachował się unikalny system ogniowy typu komin-kuchnia (komin szachulcowy, wyprowadzony tylko na poddasze). W drugiej połowie XIX w. od strony szczytu północnego budynek został powiększony o sień, kuchnię i komorę, tworząc w ten sposób dom dwurodzinny. Chałupa ta została przeniesiona ze wschodniej części wsi, siedliszcza, zwanego Dambowi.
 

JEZIORO GARDNO


Jest drugim, co do wielkości w Słowińskim Parku Narodowym i zarazem drugim pod względem zajmowanej powierzchni polskim jeziorem przybrzeżnym. Współczesna długość linii brzegowej tego zbiornika wynosi 23,3 km. Jak wynika z archiwalnej dokumentacji kartograficznej z XVII wieku strefa brzegowa jeziora była znacznie bardziej rozwinięta, a ponad powierzchnię wody wyłaniało się wiele wysepek. Po północno-wschodniej stronie zbiornika funkcjonowała zatoka, rozwinięta w kierunku wschodnim aż do obszaru zajmowanego współcześnie przez jezioro Dołgie Wielkie. Z czasem została ona zasypana przez przemieszczające się piaski Mierzei, co doprowadziło najprawdopodobniej do wydzielenia się najpierw jednego (Dołgie Wielkie), a w późniejszym okresie kolejnego (Dołgie Małe) odrębnego zbiornika jeziornego. Jezioro Gardno zasilane jest przede wszystkim od strony wschodniej przez rzekę Łupawę, która przepływa przez to jezioro. Ponadto od strony południowej wpływają do niego rzeczki: Bagienica, Grabownica i Brodna, a poza tym Gardno jest połączone od wschodu kanałem Łupawa-Łeba z jeziorem Łebsko. Wokresach sztormowych, w wyniku cofki zachodzącej na dolnym odcinku Łupawy, zbiornik zasilany jest również słonawą wodą morską. Stopień eutrofizacji jeziora jest wysoki. W przeważającej części jest wywołany dopływem materiału organicznego wnoszonego przez wpływające rzeki, odprowadzenia rowów melioracyjnych oraz na drodze spływu powierzchniowego. Dno zbiornika jest na ogół płaskie, pokryte mułem i osadami o miąższości dochodzącej do 2,5 m. Powierzchnia jeziora Gardno, podobnie jak jeziora Łebsko, ulega stopniowemu ograniczeniu na skutek rozwoju szuwarów trzcinowych. Swoista osobliwością jeziora jest położona w środkowej jego części Wyspa Kamienna, która objęta została ochroną ścisłą - lęgowisko rzadkich ptaków.
 

DLA DZIECI


Bajkolandia
-
ul. Plażowa znajduje się tu uroczy zakątek wypełniony urządzeniami wydającymi dźwięki i błyski, które uwielbiają dzieci.

Bajkowa Ciuchcia - Po Rowach krąży również, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem kolorowa ciuchcia.

Cyrk PARADA - Przynajmniej raz w lipcu i raz sierpniu w Rowach rozbija swój namiot cyrk Parada by dać przedstawienie. Kiedy przyjeżdża, widać i słychać.

Scena w Parku - na której praktycznie non - stop coś się dzieje. Dzieci mają szansę wystąpić na scenie i potańczyć na plenerowym parkiecie
 


    
 


 

 

MORENA - PORTALE INTERNETOWE 2007  |  projekt: 3D-MEDIA